Škůdci (nejen) chilli papriček

Mšice

Mšice

O mšicích
Mšice (aphidoidea) jsou většinou zelené barvy, mohou ale být I bílé, černé, žluté, červené nebo fialové. Jsou velice malé, většinou nejsou větší než půl milimetru a hledají rostoucí části rostliny jako je vrchol mladého výhonku.

Jak rozeznat poškození
Mšice sají šťávu převážně z listů a mladých výhonků a vylučují bílý lepkavý roztok, který je živnou půdou pro choroby. A pokaždé, když mšice rostlinu kousne, vypustí do buňky sliny společně s viry a tak jí oslabuje. Výsledkem může být kroucení listů a jejich světlání.

Jak předejít (dalšímu) poškození a jak se jich zbavil
Mšice mají několik přirozených predátorů. Jedním z nich je slunéčko sedmitečné. Můžete nakoupit speciální domečky k přilákání těchto přirozených predátorů a nechat přírodu nabrat správný směr. Dalšími přirozenými predátory mšic jsou larvy zlatooček a škvorů. Udělejte pasti z brček nebo novin a pověste je na noc na stromy. Škvoři se nastěhují a pomohou vám s mšicemi. Můžete také rostliny sprchovat (postřikovat) studenou vodou. Opakujte po několika dnech a mšice vaši zahrádku brzy opustí.
Proti mšicím jsou nejúčinnější chemické postřiky Karate a Mospilan. Likvidují pouze savé a žravé škůdce, včelám ani jinému hmyzu neublíží. Je ale nutné dodržet ochrannou lhůtu. Například u paprik, rajčat a okurek 7 dní, u broskví až 28 dní.
Pro hubení mšic bez chemie jsou určeny přírodní přípravky jako Neudosan nebo Rock Effect. Tyto postřiky bez ochranné lhůty jsou zcela na bázi přírodních látek. Jsou proto vhodné k ošetření ovocných stromů či do skleníku.

Smutnice

Smutnice

O smutnicích
Smutnicovití (sciara analis) jsou malý tmavý komáři, kteří mají dlouhá tykadla i nohy. Jsou veliké od 3 do 5 milimetrů a upřednostňují teplé a vlhké prostředí v blízkosti rostin. Proto je můžete najít ve sklenících po celý rok. Po oplodnění naklade samička od 50 do 200 vajíček, které se v následujících 2-3 dnech vylíhnou.

Jak rozeznat poškození
Je docela možné, že neuvidíte poškození od smutnic ihned. Je to způsobeno tím, že larvy jsou aktivní v půdě. Milují stonky a kořínky semenáčků, mladých rostlin a řízků. Vzhledem k poškození, není rostlina schopna přijímat živiny, což ji ještě oslabí. Poškozené rostliny jsou více náchylné k infekci bakteriemi nebo plísněmi. Usychání a omezování růstu jsou hlavními důsledky poškození smutnicovitými.

Jak předejít (dalšímu) poškození a jak se jich zbavit
Dalším škodám zabráníte odstraněním odumřelého rostlinného materiálu. Také se ujistěte, že rostlinu nepřeléváte. Smutnicovití totiž kladou svá vajíčka pouze do vlhké půdy. Našli jste larvu v substrátu? Nejúčinnější metodou boje jsou parazitické hlístice Steinernema feltiae proti larvám smutnic, jež jsou jejich přirozený predátor. Jestliže se hlístice přiblíží k larvě, vnikne do ní a tak ji usmrtí. Doporučujeme preventivní monitoring pomocí žlutých lepových desek, ze kterých výskyt molic včas zjistíte.

Molice

Molice

O molicích
Molice (aleyrodidae) je jednoduše viditelná pouhým okem. Malé, bílé mušky jsou od 1-3 milimetrů velké. Nejvíce jich je vždy na vrcholcích rostliny a na mladých listech. Když jich je opravdu hodně a s rostlinou se zatřese, je to jako bílý mrak, který se vznese z rostliny.

Jak rozeznat poškození
Molice může rostlinám škodit různými způsoby. V první řadě napichuje listy a vysává z nich živiny. To má za následek jejich žloutnutí a někdy i odpadnutí. Molice mají jedovaté sliny a mohou způsobit mnoho škod. Mohou také roznášet viry. Navíc molice vyměšují tzv. medovici, na které může začít růst plíseň.

Jak předejít (dalšímu) poškození a jak se jich zbavit
Není jednoduché se molic zbavit. Její nejvíce rozšířený druh (molice skleníková) si vyvinula rezistenci na pesticidy. Rostliny můžete zkusit sprchovat (postřikovat) vodou dokud se molic nezbavíte. Ujistěte se také, že jste odstranili také larvy. Přirozeným predátorem molic je parazitická vosička Encarsia formosa. Molice jsou díky voskovému povlaku odolnější vůči insekticidům. Klíčové je rovněž omezit zálivku, molice mají rády vlhko. Doporučujeme preventivní monitoring pomocí žlutých lepových desek, ze kterých výskyt molic včas zjistíte.

Třásněnka

Třásněnky

O trásněnkách
Třásněnky (thysanoptera) jsou malé, štíhlé s řasnatými křídly. Jsou šedozelené a neměří více než jeden milimetr. Vajíčka kladou přímo do rostlinné tkáně. Aby to dokázaly, musejí otevřít rostlinnou tkáň do které následně vloží vajíčko ve tvaru ledviny. Larva se začíná živit okamžitě po vylíhnutí.

Jak rozeznat poškození
Třásněnky poznáte podle stříbřitého poškození na listech. Je to výsledkem vysátí buňky třásněnkou, až k úplnému vyschnutí. Dělají to tak, že škrábou po listech, což způsobuje skvrny. Zanechávají za sebou také tmavé skvrnky:výměšky. Poškození způsobené třásněnkovitými můžete rozpoznat také podle deformace listů a omezeného růstu.

Jak předejít (dalšímu) poškození a jak se jich zbavit
Když vidíte poškození, můžete se rozhodnout koupit přirozeného nepřítele a predátora třásněnek. Hladěnka (Orius laevigatus) a jeho dospělci se živí všemi stádii třásněnek a jeho nymfy referují larvy třásněněk. Orius si umí poradit i s jinými škůdci jako jsou mšice, roztoči, molice a larvy můry. Predátory můžete zakoupit v plastové láhvi s obsahem 500 dravých ploštic Orius, což postačí minimálně na 20m².
Specifikem třásněnek je, že je přitahuje modá barva, proto jsou lepové desky na třásněnky modré. Na žluté desky se nějaké třásněnky také chytí, ale dají přednost modrým.
Rovněž můžete použít postřikový biologický insekticidní přípravek Neem Azal T/S z výtažku tropické rostliny Azadirachta indica proti savým a žravým škůdcům jako jsou mšice, molice, třásněnky.

Svilušky

Svilušky (roztoči)

O sviluškách
Měří od 0.2 do 0.5 milimetru a je těžké je spatřit pouhým okem bez zvětšovací lupy. Zahrnují mnoho různých typů rozdílných od většiny ostatního hmyzu. Mají osm nohou, které jsou zajímavé tím, že směřují buď dopředu nebo dozadu. Tělo je často hruškovité, žlutozelené, nahnědlé nebo červené. Roztoči upřednostňují teplé a suché podmínky, a proto většinou rostliny napadají v období sucha, kdy jsou rostliny ještě oslabené z nedostatku vláhy.

Jak rozeznat poškození
Svilušky (tetranychidae) vám mohou způsobit značné škody na rostlinách v relativně krátké době a mohou být rozpoznány podle bílých nebo stříbřitých skvrn. Většinou se nachází zespoda poškozených listů. Poškozené listy poznáte jednoduše: stávají je postupně více a více tečkované a později se konečky listů pokryjí pavučinkou. Na listech se nejprve objeví žluté skvrny a následně zežloutnou úplně. Živí se na nich totiž larvy nymfy i dospělci roztoče. Rostlina tak nemůže růst dále a může i zahynout. Jedná li se např, o rozsáhlou populaci svilušek, rostlina je pokryta pavučinou kompletně a sviluškami se jen hemží.

Jak předejít (dalšímu) poškození a jak se jich zbavit
Bilologicky za pomocí dravého roztoče Neoseiulus californicus, který aktivně vyhledává a vysává všechna vývojová stádia svilušek. Dospělci Neoseiulus californicus preferují larvy a nymfy, zatímco larvy tohoto predátora vysávají vajíčka svilušek. Tento dravý roztoč tedy likviduje všechna vývojová stádia škůdce mimo dospělce. Vývoj Neoseiulus californicus z vajíčka do dospělce trvá při optimální teplotě 5 - 6 dnů.
Další dravý roztoč, který likviduje svilušky, je Typhlodromus pyri, který napadá svilušky, vlnovníky a hálčivce. Pokud se na rostlině tito škůdci nevyskytují, živí se pylem rostlin, případně vydrží dlouhodobě hladovět. Typhlodromus pyri se živí jak dospělými roztoči, tak jejich nymfami. Přezimuje ve vinicích a sadech, takže zavedení biologické ochrany je jednorázové a dlouhodobé.
Pomocí chemie - Vermitec je insekticidní (akaracidní) přípravek proti svilušce a vrtalkám na okurce, rajčeti a paprice, proti meře skvrnité na hrušních. Abamectin, účinná látka přípravku Vertimec 1.8 SC, hubí svilušky, vrtalky a mery jako kontaktní a žaludeční jed. Abamectin má omezené systemické působení, avšak vyznačuje se translaminárním pohybem. Proti sviluškám a vrtalkám se ošetřuje při počátečním napadení a opakuje se podle potřeby v 7denních intervalech. Postřik ukončete při dokonalém zvlhčení, nejpozději na počátku skanutí kapek aplikační kapaliny z povrchu listu. Přípravek nesmí zasáhnout okolní porosty (pro které není tento přípravek registrován). Pozor na včely (přípravek je zvlášť nebezpečný pro včely).
Inporo - insekticid na přírodní bázi proti mšicím, sviluškám, štítenkám a puklicím na zelenině, jabloních, rybízu, maliníku, jahodníku a na okrasných rostlinách (vč. pokojových rostlin). Na rostlině vytváří lepivý povlak, který rostlinám neškodí, ale škůdce zahubí. Postřik v exteriéru provádějte brzy ráno nebo pozdě večer, tj. před nebo po skončení letu včel, nejlépe při nízké vlhkosti vzduchu (bez deště), aby pomocný prostředek na rostlině rychle zaschl. Možnost aplikace přímo v interiéru (byty, kanceláře, aj.).